30 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Święto to, ma na celu promowanie rodzicielstwa zastępczego oraz propagowanie działań na rzecz rozwoju opieki i wychowania dzieci pozbawionych opieki rodziców naturalnych. To święto dzieci, które znalazły opiekę i miłość u rodziców zastępczych a także święto tych, którzy stali się rodziną dla dziecka przyjętego do swojego domu i życia.
W ramach obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, PCPR w Mrągowie zorganizowało Piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego i zaprosiło do wspólnego świętowania wszystkie rodziny zastępcze z powiatu mrągowskiego. Piknik odbył się 27 maja w Hotelu Mrągowo Sport przy ul. Młynowej 53. W pikniku wzięły udział rodziny zastępcze wraz z dziećmi oraz goście: Wicestarosta Mrągowski p. Jacek Kiśluk, Przewodniczący Rady Powiatu p. Adam Kręciewski oraz Kierownik I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej
p. Wojciech Kuc z kuratorami zawodowymi.
Piknik odwiedzili też strażacy i policja. Strażacy zaprezentowali sprzęt strażacki oraz opowiedzieli o swojej pracy. Każde dziecko, przez chwilę mogło poczuć się jak strażak
i operować wężem strażackim z wodą. Zaś Policjant opowiadał najmłodszym
o bezpieczeństwie na drodze. Za pomocą rekwizytów informował jak należy zachowywać się na drodze oraz rozmawiał z dziećmi o tym jak należy bezpiecznie zachowywać się podczas zbliżających się wakacji.
Wydarzenie to był okazją do wspólnego spotkania się rodzin zastępczych oraz możliwością podzielenia się radościami, doświadczeniami i problemami w wypełnianiu funkcji rodziny zastępczej. Dużo emocji i zaangażowania przyniosły zabawy animacyjne, dmuchaniec oraz malowanie twarzy dzieciom. Było dużo śmiechu, tańca oraz zabawy.
Piknik z okazji dnia Rodzicielstwa Zastępczego ma na celu również promocję rodzicielstwa zastępczego wśród mieszkańców Powiatu Mrągowskiego. W tym celu zaproszono do wspólnego świętowania mieszkańców powiatu, którzy chcieliby podjąć się opieki nad dziećmi jako rodzina zastępcza.
Wydarzenie uświetniły balony z hasłem promującym ideę rodzicielstwa zastępczego #znajdźmnie.

Więcej o rodzicielstwie zastępczym można wysłuchać w Meloradio Mrągowo.