Osoba niepełnosprawna składa wniosek osobiście z wyjątkiem:
- Osoby, która nie ukończyła 18 r.ż., za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów,
- Osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, za którą wniosek składa jeden z rodziców,
- Osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską lub osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, za którą wniosek składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd,
Do wniosku osoby niepełnosprawnej załącza się:
- prawomocne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub niepełnosprawności,
- jedną fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiające tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami,
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej,
- opiekunowie prawni składają także oświadczenie o posiadaniu prawa do sprawowania odpowiednio władzy rodzicielskiej, opieki lub kurateli.
Karta parkingowa dla placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych
- Karta parkingowa jest wydawana placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
- Do wniosku placówki załącza się:
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej,
- dowód uiszczenia opłaty ewidencyjnej (od 04.01.2016r.)
- dowód rejestracyjny – DO WGLĄDU
- Opłatę za kartę parkingową należy wpłacić na rachunek:
Starostwo Powiatowe w Mrągowie
15 1240 6292 1111 0011 3301 6977
z dopiskiem: „Opłata za kartę parkingową”
Karta parkingowa zostaje wydana osobie niepełnosprawnej posiadającej stosowane orzeczenie, na okres ważności tego orzeczenia, jednakże nie dłużej niż na okres 5 lat, a placówce na okres 3 lat.
Wzór karty parkingowej
Wzór karty określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych:
- wymiary karty: 148 mm x 106 mm
- kolor karty: jasnoniebieski, napisy w kolorze czarnym
- emblemat barwy ciemnoniebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego
- barwy białej, o wymiarach 35 mm x 45 mm
- fotografia o wymiarach: 3,5 cm x 4,5 cm
Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie (odczytanie pierwszej strony – z symbolem wózka inwalidzkiego).
W/w karta obowiązuje na terenie naszego kraju oraz w krajach Unii Europejskiej. Kierowca pojazdu oznakowanego tą kartą może parkować pojazd na miejscach parkingowych oznakowanych znakiem drogowym: na niebieskim tle wózek inwalidzki i tzw. koperta dla osób niepełnosprawnych, został opracowany wspólny dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej wzór karty parkingowej, który te kraje, w tym Polska, dowolnie przyjęły.
Uprawnienia niepełnosprawnego kierowcy
KARTA PARKINGOWA uprawniająca do niestosowania się do niektórych znaków drogowych
Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012r. poz.1137 z późn. zm.) osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca a także osoba przewożąca osobę niepełnosprawną, pojazdem samochodowym zaopatrzonym w kartę parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych:
Znak B-1 – zakaz ruchu w obu kierunkach
Znak B-3 – zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
Znak B-3 – zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
Znak B-4 – zakaz wjazdu motocykli
Znak B-10 – zakaz wjazdu motorowerów
Znak B-35 – zakaz postoju
Znak B-37 – zakaz postoju w dni nieparzyste
Znak B-38 – zakaz postoju w dni parzyste
Znak B-39 – strefa ograniczonego postoju
Przemieszczanie się osób niepełnosprawnych
W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej znaku specjalnego lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest zobowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.
- Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjatkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
- Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.
- Pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy białej. Tablice te powinny być wykonane z materiału odblaskowego. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej.
- Kierujący pojazdem, omijając pojazd oznakowany symbolem wózka, jest obowiązany w czasie wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby zatrzymać się.
- Osoba niepełnosprawna pod względem fizycznym może byc kierującym, jeżeli w wyniku badania lekarskiego nie stwierdzono przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.
- Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz kierującego pojazdem przewożącego osobę o obniżonej sprawności ruchowej oraz pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.